Noni

Na tej stronie znajdziesz informację na temat egzotycznego owocu Noni, z którego powstaje sok noni, posiadający bardzo dużo właściwości i zastosowań.

Owoc Noni

Dziki Owoc Noni na gałęzi drzewa. Zdjęcie pochodzi z serwisu (depositphotos.com)

Botaniczna nazwa owocu noni to Morinda citrifolia, występująca dziko na terenie Australii, Chinach, Malezji, Indiach, Afryce, Ameryce Południowej, Karaibach. W Polinezji Francuskiej (Tahiti) jest wykorzystywana jako tradycyjna roślina lecznicza.

Noni występuje w postaci wiecznie zielonego drzewa bądź krzewu. Osiąga wielkość 3 – 7 metrów wysokości. Posiada twarde gałęzie, zielone błyszczące liście. Podczas procesu kwitnięcia z pączków powstają białe kwiaty o bardzo delikatnym zapachu, a z nich białe niedojrzałe owoce. Podczas dojrzewania stają się coraz bardziej zielone. W ostatniej fazie posiadają żółto-zielony kolor. Wtedy idealnie nadają się do zerwania i posiadają największą ilość składników witalnych. Drzewo lub krzak rodzi owoce cały rok o każdej porze. Można je zbierać nawet 14 razy w roku.

Owoc noni w medycynie ludowej

Zebrane owoce Noni na stole. Zdjęcie pochodzi z serwisu (depositphotos.com)

Na wyspach Pacyfiku – Kahunowie (uzdrowiciele z Polinezji) uważali noni za roślinę leczniczą. Wykorzystywano wszystkie składowe rośliny w celach leczniczych – od korzenia, przez nasiona, korę, kwiaty na owocach kończąc. Owoc noni głównie stosowany był do leczenia problemów trawiennych, stanów zapalnych, infekcji skórnych, biegunek, gorączek, gojenia ran.

Naukowe Odkrycie Noni

Przypisuje się je doktorowi niemieckiego pochodzenia Ralphowi Heinicke zamieszkałego w USA. Przez ponad 30 lat mieszkał na Hawajach zajmując się badaniami nad ananasem. W 1972 roku odkrył enzym występujący w ananasie – bromelainę. W 1981 roku wyizolował następną substancję, której nazwę opatentował – kseronina. Wtedy zaczął poszukiwać jej naturalnych źródeł i okazało się, że najwięcej znajduje się w owocu noni (ponad 800 razy więcej niż w ananasie).

Badania nad Noni

Intensywne badanie rośliny rozpoczęto się dopiero w latach 90. Do dnia dzisiejszego znaleziono w niej ponad 75 istotnych składników.

W latach 1992-1995 na kongresie American Association for Cancer Research publikowano szereg raportów o pozytywnym wpływie noni na leczenie raka.

Doktor Anne Hirazumi – stwierdziła, że noni hamuje działanie makrofagów oraz komórek T.

Grupa Japońskich naukowców wyizolowała z rośliny substancje o działaniu antybakteryjnym i regulującym pracę jelit.

Doktor Gersen z Nowego Jorku stwierdził, że występujące w roślinie antrachinony zwalczają infekcje serca wywołane gronkowcem oraz bakterie biegunki.

Na Uniwersytecie Keio-gijuku w Toki oraz Instytucie Nauk Biomedycznych w Japonii wyizolowano związek damnacanthal. Wyniki wskazują, że związek ten spowolnienia rozmnażania się komórek rakowych.

Doktor Mona Harrison uważa,  że wiele pozytywnych działań noni wynika z pobudzenia aktywności szyszynki – gruczołu położonego głęboko w mózgu. Szyszynka jest miejscem produkcji serotoniny i melatoniny. Odgrywa bardzo ważną rolę w regulacji snu, naszego nastroju oraz przebiegu procesu menstruacji u kobiet.

Sok Noni

Wyciśnięty sok z owocu noni. Zdjęcie pochodzi z serwisu (depositphotos.com)

Soki wyciskane są z dojrzałych owoców noni, czyli takich, które mają najwięcej korzystnych właściwości dla człowieka. Ważne, aby sok był oznaczony jako produkt bio. Dlaczego jest to takie ważne ? Napis bio na produkcie gwarantuje nam, że produkt pochodzi z ekologicznej uprawy owoców, w których kontrolowana jest jakość owoców i mamy pewność, że nie dostaną się do produktu toksyny i zanieczyszczenia oraz, że produkt będzie dla nas w pełni bezpieczny. Najlepiej aby sok był w 100% sokiem noni bez dodatków, ponieważ decydując się na sok z owocu noni chcemy jak najlepszy produkt bez żadnych dodatków smakowych i innych wypełniaczy.

Stosowanie i Przechowywanie

Profilaktycznie stosuje się 30 ml soku rano na 30 minut przed jedzeniem, wtedy będzie najlepsze wchłanianie wszystkich pozytywnych substancji występujących w soku. Zamknięty sok  powinno się przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu. Po otwarciu sok przechowujemy w lodówce i powinno się go spożyć w zależności od soku (czytaj etykietę) w przeciągu 14-30 dni od otwarcia.

Sok Noni Właściwości

Nasze zdrowie zależy od prawidłowego funkcjonowania komórek. Do tego potrzebuje enzymów, protein, aminokwasów oraz innych niezbędnych substancji. Brak enzymów prowadzi do budowy niewłaściwych protein co prowadzi do problemów zdrowotnych.

Organizm nie jest w stanie sam wytworzyć wszystkich substancji sam, konieczne jest doprowadzenie ich z zewnątrz np. z pokarmów oraz z soku noni, który nazywany jest bombą proteinową.

  • za pozytywny wpływ na organizm człowieka w soku noni głównie odpowiada prokseronina, kompleks skopoletiny oraz serotoniny.
  • zwiększa aktywność gruczołu mózgowego szyszynki, wytwarzającego hormon melatoniny.
  • zawiera w sobie polisacharydy (odpowiedzialne za wzmocnienie organizmu), proteiny, aminokwasy oraz aminocukry.
  • dzięki spożyciu noni wzmaga się produkcja gamma-interferonu (wzmacnia siły obronne ciała).
  • wzmaga produkcję komórek T (komórek pamięciowych).

Najczęściej Zadawane Pytania

Na co jest sok z noni?

Regularne picie soku noni pozwoli wzmocnić nasz organizm. Za pozytywny wpływ na organizm człowieka w soku noni głównie odpowiada prokseronina.

Czy noni pomaga?

Picie soku z owocu noni pomaga na wzmocnienie organizmu i na uzyskanie lepszego samopoczucia.

Jak stosować noni?

Profilaktycznie stosuje się 30 ml soku z noni rano na 30 minut przed jedzeniem.

Co to jest owoc noni?

Jest to owoc z rośliny (łacińska nazwa – Morinda citrifolia). Roślina występuje dziko na terenie Australii, Chinach, Malezji, Indiach, Afryce, Ameryce Południowej, Karaibach.

Jak wygląda owoc noni?

Dojrzały owoc noni posiada żółto-zielony kolor. Ich wielkość może wynosić nawet 15-18 centymetrów długości.

Jak smakuje noni?

Smak owocu Noni jest lekko kwaśny.

Jaki sok noni wybrać?

Najlepiej wybrać Oryginalny Sok Tahitian Noni lub Soki Noni Bio z owoców z ekologicznej uprawy.

Gdzie kupić oryginalny sok z noni?

Oryginalny sok z noni najlepiej kupić bezpośrednio u producenta.

Źródła informacji:

  1. Książka – “Sok Noni – Jak Dużo. Jak Często. W jakim celu” – Neil Solomon, MD, Phd.
  2. Książka – “Noni – owoc zdrowia” – Jacek Skarbek.